Kumlama Nedir?

Kum parçalarının basınçlı bir şekilde temizlenecek yüzey üzerinde bulunan pas, kir, küf, boya kalıntıları gibi istenmeyen kirin patlatılması yoluyla ayrılması için yapılan uygulamaların bütünüdür. 20. yüzyılın ilk yarısında ortaya çıkan kumlama tekniği oluşturduğu parçacıklar açısından kanserojen partiküller üretmesi ve insan sağlığına büyük zarar vermesi nedeniyle sonraki süreçte bir çok alt teknik geliştirilmiştir.

Türkiye' de halen bir çok uygulamada bu kumlama yöntemi düşük maliyetle yapılabilmesi ve hızlı uygulanması nedeniyle kullanılmakta ve ciddi sağlık sorunlarına neden olmakla birlikte uygulanan yüzeyin deformasyonuna da neden olmaktadır. Bu yöntem, bu sebeple yapmış olduğumuz uygulamalarda hiçbir şekilde kullanılmamaktadır.

Kumlama Uygulamaları


Mikro kumlama kategorisi altında bulunan ve uygulamalarımızda doğa dostu olması nedeniyle tercih etmiş olduğumuz hassas kumlama teknikleri;

• Sulu kumlama

• Buharlı kumlama

• Sodalı kumlama

Yukarıdaki tekniklerin tamamı, tüm restorayon ve yüzey temizliği işlemlerinde güvenle kullanılan yöntemlerdir. İşlemlerin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi açısından ekipman yeterliliğinin yanında personel yeterlilik ve yeteneği de önemlidir.