Mikro Kumlama

Mikro Kumlama, 1960’lı yılların başlarından bu yana kullanılan bir kumlama yöntemidir. 1 mikrondan daha küçük partiküllerin yüzey alanına basınçlı bir şekilde temas etmesi ile yüzey üzerindeki kalıntıların ana materyalden ayrışması sağlanarak yapılır. Yöntemin alt öğelerinde sulu ve sodalı gibi alt teknikler bulunmaktadır.

Kumlama işlemini gerçekleştiren personelin tecrübe ve yetkinliği mikro hassas kumlama işlemleri için oldukça önemlidir. Günümüzde işlemi uygulayan birçok firma alet ve ekipman olarak maksimum yeterliliğe sahip olmasına rağmen tecrübe ve bilgi açısından yeterlilik sağlayamaması nedeniyle uygulama alanında ciddi deformasyonlara neden olmaktadır. Bu deformasyonlar tarihi eserler, madeni taşlar gibi maddi ve manevi değerleri yüksek öğeler üzerinde olduğunda geri dönüşü olmadığı için maddi ve manevi zararlara neden olmaktadır.

Mikro hassas kumlama işlemlerinde aşındırılan yüzeyin balistik değerlerinin milimetre ölçülerinde odaklanabilmesi, bu kumlama yöntemini eşsiz kılan en önemli özelliğidir. Bu odaklanma 1.3 mm ile 2.0 mm arasına kadar düşebilmektedir. Bu alana etki eden aşındırıcı parçacıklarının ölçüleri 17 mikron boyutunda olması çalışılan alanın hassas ve milimetrik hesaplarla, dışına taşmadan temizlenebilmesine olanak sağlar. Tabi uygulamada personel kabiliyeti yine en önemli unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sulu Kumlama

Sulu Kumlama

Buharlı Kumlama

Buharlı Kumlama

Mikro Hassas Kumlama

Mikro Hassas Kumlama

Tozsuz Kumlama

Tozsuz Kumlama

Bu yöntemin en önemli sorunu olan işlem sırasında ortaya çıkan partiküllerin çevreye ve insan sağlığına vermiş olduğu zararın teknolojik yöntemlerle de önüne geçilmiş ve toz üretmeyen bir ok kumlama yöntemi geliştirilmiştir. Bu yeni teknolojilere rağmen halen ülkemizde düşük maliyetle yapılabilmesi nedeniyle toz üreten yöntemler uygulanmaktadır. İnsan ve çevre sağlığına had safhada önem verdiğimizden ötürü diğer sulu kumlama, sodalı kumlama ve buharlı kumlama yöntemlerini yapmış olduğumuz uygulamalarda talep doğrultusunda tercih etmekteyiz. Bu tekniklerin tamamı sağlık tehdidi oluşturabilecek partiküllerin üretilmesini engelleyerek günlük yaşamın devam etmesi gereken halka açık noktalarda güvenle uygulanabilmesini garanti etmektedir.

Hassas kumlama uygulamalarında dünya standartlarında onay almış tüm makine ve teknik işlemler renk bozulmalarının, doku deformasyonunun ve yüzey bozulmalarının engellenmesi açısından referans oluşturmaktadır. Mikro kumlama işlemi diğer ultrasonik yöntemlerden çok daha zor ve profesyonellik gerektiren bir işlem olmasına rağmen kolay uygulanabilir basit yöntemlere nazaran çok daha mükemmel sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Kumlama Türleri

Sodalı Kumlama;

Boya ve kirlenmiş yüzeyi hassas bir şekilde temizleyen hemen hemen son teknoloji yöntemlerden birisidir. İsmi ne kadar kumlama alt kategorisinde geçiyor olsa da teknik açısından kum parçacıkları ile temizlik yapılmaması nedeniyle aslında kumlama işlemi değildir. Bu teknikle alakalı daha detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Sulu Kumlama;

Basınçlı yıkama yöntemi ile boya, küf, kir, toz, çamur, sakız ve diğer tüm istenmeyen katmanların binalar, doğal taşlar, araçlar ve beton yüzeylerden temizlenmesi sağlanır. devamını oku

Buharlı Kumlama;

Suyun bir kazan içerisinde 115 dereceye ulaştırılmasıyla elde edilen buharla yapılan yüzey temizliğine verilen isimdir. detaylar